CurrencyFair je irská společnost vytvářející reálný měnový trh online, na kterém propojuje jednotlivé malé uživatele a umožňuje jim výměnu měn za výhodných podmínek i ve velice malých částkách (> 8 euro). Systém funguje tak, že po registraci si uživatel vytvoří depozit tím, že zašle peníze na český účet společnosti CurrencyFair. Tento depozit může pak směnit za aktuální kurz generovaný reálnými nabídkami uživatelů na cílovou měnu a cílovou měnu pak zaslat na účet vedený v této měně. Služba je vhodná k zahraničním platbám, zasíláním peněz ze a do zahraničí, platbě dodavatelských zahraničních faktur apod. Výhodou je neexistence prostředníka, a tím pádem mnohem výhodnější kurzy než v jakékoliv bance.

Pokud chcete první 3 převody zdarma, přihlašte se přes tento link.

Proč je převod peněz pomocí CurrencyFair  levnější než bankovní převod se dozvíte v tomto videu.

 

CurrencyFair je irská společnost specializovaná podobně jako TransferWise na peer-to-peer zahraniční převody peněz z jedné měny do druhé. Na rozdíl od TransferWise ovšem přímo propojuje jednotlivé účastníky z nabídky a poptávky po dané měně a vytváří pomocí jejich nabídek a poptávek jednoduchý trh zahraničních měn, na který má přístup každý i s opravdu minimálními prostředky (již od 8 euro), a který v interakci poptávky a nabídky stanovuje tržní cenu, za kterou uživatel může proměnit své vložené prostředky. CurrencyFair je tak první společností nabízející peer-to-peer měnový trh přístupný i pro mikrosměny.

 

Výhody

 • výborné kurzy (vždy mnohem lepší než v jakékoliv bance)
 • bez nutnosti rámcové smlouvy
 • efektivní systém reálného propojení nabídky a poptávky jednotlivých uživatelů
 • vysoká bezpečnost – regulace irskými kontrolními autoritami
 • široká nabídka měn

 

Nevýhody

 • poněkud složitější registrace pro firemní zákazníky (vyplnění formuláře, zaslání dokladů)
 • neumožňuje okamžitý převod z vašeho účtu na účet adresáta (je třeba nejprve nahrát tzv. depozit, směnit na cílovou měnu a pak teprve odeslat)
 • fixní poplatek 3 eura za převod na účet adresáta (pokud chcete první převod zdarma, přihlaste se přes tento link)
 • stránka i podpora je v angličtině

Obecně můžete CurrencyFair použít, kdykoliv budete chtít výhodně zaslat peníze z účtu vedeného v jedné měně na účet vedený v jiné měně.

Příklad soukromých plateb

 • platba za ubytování v zahraničí
 • platba za nákupy na EBAY a jiných zahraničních serverech umožňujících platbu bankovním převodem
 • převod peněz při studiu v zahraničí
 • převod peněz při pracovním pobytu v zahraničí
 • koupě nemovitosti v zahraničí
 • k vlastní výměně peněz (v případě, že vlastníte účet vedený v cizí měně)
 • apod.

 

Příklad firemních plateb

 • platba zahraničních dodavatelských faktur
 • zasílání mezd zaměstnancům v zahraničí
 • apod.

CurrencyFair mohou používat jak české soukromé osoby, tak firmy.

Kvůli ověření identity a adresy pobytu vyžaduje CurrencyFair následující dokumenty:

 • soukromá osoba- scan občanského průkazu nebo pasu
  – 2 dokumenty prokazující adresu pobytu (účty za energii, plyn, pevný telefon apod. na jméno uživatele)
 • firma- občanský průkaz nebo pas + dokumenty prokazující adresu pobytu jednatele
  – dokument prokazující registraci společnosti (či aktuální výpis)
  – vyplněný, podepsaný a naskenovaný formulář

Jediným poplatkem na CurrencyFair je poplatek za převod peněz z účtu CurrencyFair na cílový bankovní účet příjemce platby. Tento poplatek činí 3 eura (anebo ekvivalent v zasílané měně) za standardní a 8 eur za prioritní platbu. Pokud chcete první transfer zdarma, přihlašte se přes tento link. Obecně jsou kurzy na CurrencyFair mnohem výhodnější než v jakékoliv bance.

Nahrání depozitu i jakékoliv konverze měn jsou zdarma.

Pozn. Ke kurzům nabízeným uživateli si CurrencyFair připočítává 0,15 %. Tato marže je však již obsažena v kurzech zobrazených v MarketPlace.

Na rozdíl od jiných provozovatelů (např. TransferWise) neumožňuje systém CurrencyFair přímý zahraniční převod na zahraniční účet příjemce platby.

Depozit

Nejprve je nutné vytvořit tzv. depozit, tj. zaslat peníze ve výchozí měně (např.) na domácí účet CurrencyFair. Platba se zasílá domácím převodem, tzn. zasíláte-li koruny, zasíláte na český účet CurrencyFair u UniCredit Bank. Podrobnější návod viz samostatná sekce.

Směna

Směna na cílovou částku probíhá na tzv. MarketPlace (trhu), kde si může uživatel zvolit požadovaný kurz anebo prostřednictvím tzv. Quicktrade (rychlá směna), kde si uživatel může směnit peníze za nejlepší aktuální kurz na trhu. Quicktrade je zároveň způsob, který se objevuje v našem srovnávači.

Transfer

Jakmile je depozit směněn do cílové měny, zadá uživatel příkaz k převodu depozitu v cílové měně na účet příjemce platby. Převod je zpoplatněn 3 eury.

Po úspěšné registrace je nutné zaslat CurrencyFair peníze ve výchozí měně, kterou pak v prostředí uživatel zkonvertuje na měnu (či měny) jinou.

transferin

Vlevo na liště „Deposit Funds In“. Chcete-li např. vyměnit 30.000 Kč na eura, zadáte 30000 Kč a z lišty rozbalíte CZK.prikaz1

 

V dalším kroku budete vyzváni k zadání účtu, ze kterého budete posílat peníze na účet CurrencyFair kvůli snadnému párování platby. Po zadání systém vygeneruje pro vás předpis k platbě, kterou již provedete ve své české bance (viz obr.). Na obrázku vidíte, že jde o normální tuzemský převod. Budete převádět koruny ze své banky na český korunový účet CurrencyFair. Při platební příkazu nezapomeňte uvést číslo Reference do poznámky pro příjemce. Druhý pracovní den vás bude CurrencyFair informovat, že přijali peníze a vytvořili depozit.

 

prikaz3

 

 

 

Jakmile úspěšně vytvoříte depozit, můžete přistoupit ke směně z výchozí měny (v našem případě korun) na cílovou měnu (např. euro).

Disponibilní prostředky vidíte v Account Statement na levé liště v kolonce Funds Available.

Směnu lze na CurrencyFair provést dvěma způsoby:

 • QuickTrade - okamžitá směna za nejlepší disponibilní aktuální kurz (jednodušší)
 • MarketPlace - směna na měnovém trhu CurrencyFair s možností stanovení vlastního kurzu (trochu složitější)

 

exchange

QuickTrade je jednodušší a okamžitý způsob konverze vašeho depozitu z jedné měny do druhé. Umožňuje okamžitou směnu za nejlepší aktuálně dostupný kurz na měnovém trhu (MarketPlace) CurrencyFair. Náš srovnávač počítá právě s kurzem QuickTrade.

Zvolíte na horní liště z rozbalovacího menu Exchange QuickTrade.

V našem případě chceme vyměnit 30 000 Kč za eura, tj zadáme 30.000 CZK a zmáčkneme Get quote (zobraz nabídku). Zobrazí se nám nejlepší aktuální možný kurz z měnového trhu včetně finální částky v eurech. Pokud nabídku potvrdíme, realizujeme konverzi za uvedených podmínek.

quicktrade

 

Pozn. č.1

Nabízený kurz je nejlepší disponibilní aktuální kurz na trhu CurrencyFair (MarketPlace), pokud je za tento kurz k dispozici dostatečné množství peněz v cílové měně. Pokud ne, vymění systém disponibilní peníze za nejlepší kurz, pokračuje na kurz o stupěň horší, vymění zbytek za něj a tak dále, dokud není zcela uspokojena moje poptávka. Ve skutečnosti tato situace nastává spíše u vyšších častek.

Pozn. č.2

Je třeba mít při hodnocení kurzu na paměti, že uživatel bude dále muset zaplatit poplatek 3 eura za převod peněz z účtu CurrencyFair na reálný bankovní účet v cílové měně. Náš srovnávač již tento poplatek ve výpočtu zahrnuje.

 

MarketPlace je revoluční peer-to-peer měnový trh CurrencyFair. Je to místo, kde se potkává nabídka a poptávka jednotlivých uživatelů CurrencyFair a kde spontánně stanovují kurzy obchodovaných měn. Celé to zní jako velký finanční svět, ale ve skutečnosti jde pouze o vzájemné propojení uživatelů s (většinou) malými částkami, kteří mají zájem o výměnu peněz z jedné měny do druhé a naopak.

Zvolíte-li na horní liště v sekci Exchange podsekci MarketPlace, ocitnete se na místě.

marketplace

Trh

Vpravo vidíme aktuální vývoj trhu (nahoře lze zvolit měnové dvojice pro daný měnový trh) včetně nejlepšího disponibilního kurzu (Best Available Now). Řádky pod ní ukazují nabídku uživatelů, kteří prodávají eura, s (pro nás) horším kurzem. Čím nižší kurz, tím je pro nás nabídka méně výhodná, protože dostaneme za našich 30.000 Kč méně euro. Best avilable Now je kurz, za který můžeme směnit peníze okamžitě. Tento kurz je také nabízeným kurzem ve způsobu QuickTrade

Nad řádkou Best available now je oranžově označená řádka Best Requested, která naopak ukazuje uživatele, kteří chtějí prodat koruny, ale přejí si kurz, který je vyšší než ten aktuálně nejvyšší dostupný. Nad oranžovou řádkou jsou uvedeni rovněž uživatelé, kteří chtějí prodat koruny a kteří si přejí ještě vyšší kurz.

Tzn. že v daný okamžik je nejlepší kurz 0.03608 Kč za jedno euro. Za tento kurz můžeme vyměnit celkem 1.501.894,69 Kč. Uživatelé s 30.000 Kč si přeje kurz 0.03620 Kč / Euro. Musí čekat, pokud se nejlepší disponibilní kurz vyšplhá na jejich hodnotu. Pokud ne, budou muset snížit svůj nabízený kurz. Totéž platí o kurzech pod nejlepším kurzem, které reprezentují uživatele, kteří chtějí prodat eura za kurz, která je pro nás horší než nejlepší disponibilní. Pokud se nevyčerpá zásoba prostředků nabízených za lepší kurz, než je ten, který nabízí oni, budou zájemci o eura využívat lepších nabídek a tito uživatelé s horšími kurzy musí snížit své nároky, pokud budou chtít obchod realizovat.

Pokud jsou samozřejmě prostředky v nejlepším nabízeném kurzu vykoupeny, tj. pokud přeskakuje aktuální nabízený kurz na druhou nejlepší nabídku.

 

Zadat, změnit či zrušit objednávku (make an order)

 

Nyní můžeme zadat první objednávku (make a order). Objednávkou rozumíme nabídku výměny za daný kurz.

Vyplníme částku a měnu, kterou chceme vyměnit (30.000 CZK), zvolíme cílovou měnu (euro) a určíme námi požadovaný kurz.

Zvolíme-li aktuálně nejlepší kurz (best available now), v našem případě 0,3605 Kč / Euro, provede se směna okamžitě. Zvolíme-li vyšší kurz, musíme čekat, jestli hladina kurzu stoupne. Zvolit nižší kurz je nesmyslné, protože bychom měnili zbytečně za horších podmínek. Potvrzené, ale neuzavřené objednávky se objeví pod tabulkou s aktuálními kurzy. Neuzavřenou objednávku lze kdykoliv změnit zvýšením či snížením kurzu šipkami (a zmáčknutím submit) či bezplatně zrušit červeným křížkem vpravo dole. Neuzavřené objednávky jsou také k dispozici v levé liště v Current Open Orders.

 

order

 

 

Jdeme na MarketPlace. Pod přehledy kurzů nalezneme seznam našich neuzavřených objednávek.

order1

Šipkami můžeme upravit kurz (je třeba potvrdit submit). Červeným křížkem zrušíme bezplatně objednávku.

 

 

Stav účtu lze nahlédnout v Account Summary v levé liště. Na uvedeném příkladu má uživatel 29.000 Kč v neuzavřených nabídkách a 39.07 eur, které jsou připraveny k převodu (nejsou použity na žádnou nabídku). Výpis lze najít v sekci Account Statement.

 

Screen Shot 2014-11-26 at 19.11.07

V levé liště zvolíme Transfer Funds Out.

Screen Shot 2014-11-26 at 19.22.59

Zvolíme cílový účet adresáta, pokud je již zadán do systému, anebo přidáme nový (Add a New Account). Při zadávání volíme měnu, ve které je účet veden a systém automaticky v dalším kroku nabízí k převodu depozit vedený v měně jako účet.

transfer2

V dalším kroku uvedeme částku, kterou chceme použít z našeho depozitu na tuto konkrétní platbu, zvolíme, jestli chceme standardní (3 eura) nebo prioritní (8 euro) platbu (lhůty převodů viz zde) a vyplníme reference line, která se zobrazí adresátovi. Potvrdíme next a v dalším kroku confirm.