MarketPlace je revoluční peer-to-peer měnový trh CurrencyFair. Je to místo, kde se potkává nabídka a poptávka jednotlivých uživatelů CurrencyFair a kde spontánně stanovují kurzy obchodovaných měn. Celé to zní jako velký finanční svět, ale ve skutečnosti jde pouze o vzájemné propojení uživatelů s (většinou) malými částkami, kteří mají zájem o výměnu peněz z jedné měny do druhé a naopak.

Zvolíte-li na horní liště v sekci Exchange podsekci MarketPlace, ocitnete se na místě.

marketplace

Trh

Vpravo vidíme aktuální vývoj trhu (nahoře lze zvolit měnové dvojice pro daný měnový trh) včetně nejlepšího disponibilního kurzu (Best Available Now). Řádky pod ní ukazují nabídku uživatelů, kteří prodávají eura, s (pro nás) horším kurzem. Čím nižší kurz, tím je pro nás nabídka méně výhodná, protože dostaneme za našich 30.000 Kč méně euro. Best avilable Now je kurz, za který můžeme směnit peníze okamžitě. Tento kurz je také nabízeným kurzem ve způsobu QuickTrade

Nad řádkou Best available now je oranžově označená řádka Best Requested, která naopak ukazuje uživatele, kteří chtějí prodat koruny, ale přejí si kurz, který je vyšší než ten aktuálně nejvyšší dostupný. Nad oranžovou řádkou jsou uvedeni rovněž uživatelé, kteří chtějí prodat koruny a kteří si přejí ještě vyšší kurz.

Tzn. že v daný okamžik je nejlepší kurz 0.03608 Kč za jedno euro. Za tento kurz můžeme vyměnit celkem 1.501.894,69 Kč. Uživatelé s 30.000 Kč si přeje kurz 0.03620 Kč / Euro. Musí čekat, pokud se nejlepší disponibilní kurz vyšplhá na jejich hodnotu. Pokud ne, budou muset snížit svůj nabízený kurz. Totéž platí o kurzech pod nejlepším kurzem, které reprezentují uživatele, kteří chtějí prodat eura za kurz, která je pro nás horší než nejlepší disponibilní. Pokud se nevyčerpá zásoba prostředků nabízených za lepší kurz, než je ten, který nabízí oni, budou zájemci o eura využívat lepších nabídek a tito uživatelé s horšími kurzy musí snížit své nároky, pokud budou chtít obchod realizovat.

Pokud jsou samozřejmě prostředky v nejlepším nabízeném kurzu vykoupeny, tj. pokud přeskakuje aktuální nabízený kurz na druhou nejlepší nabídku.

 

Zadat, změnit či zrušit objednávku (make an order)

 

Nyní můžeme zadat první objednávku (make a order). Objednávkou rozumíme nabídku výměny za daný kurz.

Vyplníme částku a měnu, kterou chceme vyměnit (30.000 CZK), zvolíme cílovou měnu (euro) a určíme námi požadovaný kurz.

Zvolíme-li aktuálně nejlepší kurz (best available now), v našem případě 0,3605 Kč / Euro, provede se směna okamžitě. Zvolíme-li vyšší kurz, musíme čekat, jestli hladina kurzu stoupne. Zvolit nižší kurz je nesmyslné, protože bychom měnili zbytečně za horších podmínek. Potvrzené, ale neuzavřené objednávky se objeví pod tabulkou s aktuálními kurzy. Neuzavřenou objednávku lze kdykoliv změnit zvýšením či snížením kurzu šipkami (a zmáčknutím submit) či bezplatně zrušit červeným křížkem vpravo dole. Neuzavřené objednávky jsou také k dispozici v levé liště v Current Open Orders.

 

order