Podrobný návod na používání služby TransferWise. Dozvíte se, jak TransferWise funguje, jak provést první platbu, jaké jsou kurzy, jaké má TransferWise výhody apod.

 

Pomocí TransferWise můžete zlevnit vaše zahraniční převody. Službu mohou využívat české fyzické osoby k soukromým platbám i české firmy k firemním platbám. Po registraci je zpravidla (ne vždy – záleží na výši převodu) nutné ověřit vaši totožnost, adresu a v případě firem i totožnost firmy nahráním požadovaných dokumentů (viz sekce „Co je třeba k autorizaci účtu na TransferWise?“). Pokud chcete např. učinit převod ze svého českého účtu na německý účet vedený v eurech, zadáte platbu v systému TransferWise, který vám vygeneruje domácí platební příkaz pro vaší banku. Provedete ze své banky příkaz k úhradě na českou banku společnosti TransferWise. TransferWise po obdržení peněz převede koruny na eura za výrazně výhodnějších podmínek ve srovnání s bankou a zašle peníze na příjemcům účet v eurech.

 

Výhody

 • nejlepší kurzy ze všech poskytovatelů
 • bez nutnosti jakékoliv rámcové smlouvy
 • jednoduchý a přehledný cenový systém
 • propracovaný systém umožňující ukládání adresátů
 • bohaté finanční zázemí a vysoká bezpečnost
 • široká, neustále rostoucí nabídka podporovaných měn

 

Nevýhody

 • stránka i podpora je pouze v angličtině
 • neumožňuje zaslání peněz platební kartou v korunách
 • neumožňuje zadání trvalých příkazů
 • převod do eur trvá o 1 den déle než je tomu u EuroPlatby
O-TRANSFERWISE

 

TranferWise je nebankovní poskytovatel zahraničních peněžních převodů. Je postaven na jednoduché myšlence vzájemného vyrovnávání zahraničních toků jednotlivých měn a využívá tzv. peer-to-peer (více zde) metody párování jednotlivých uživatelů finančního systému.

Představte si zjednodušenou situaci. Máme dvě země, Českou republiku a Francii. V každé zemi jsou dva lidé, v Česku Jan a Petr, ve Francii Jean a Pierre. Jan musí Jeanovi zaplatit 100 euro ze svého českého účtu v korunách a zároveň shodou okolností musí zaplatit Pierre Petrovi 100 euro na jeho český účet. Zakladatele TransferWise napadlo, že by bylo nejlepší, kdyby se obešla složitá směna měn a zabijácké kurzy bank a Pierre zaplatil v rámci Francie rovnou Jeanovi a Jan v České republice Petrovi. Aby to všechno krásně fungovalo, musí se systému zúčastnit dostatečné množství lidí, kteří z většiny zase pokryjí zahraniční převody tuzemskými převody v opačném směru. Naštěstí TransferWise už celosvětově natolik „vyrostl“, že se o tento fakt vůbec nemusíte starat. TransferWise proto dnes může nabízet nejvýhodnější podmínky nejen díky této chytré, sociální a veskrze jednoduché myšlence, ale i díky své maximální efektivitě, kdy na rozdíl od klasických bank má TranferWise jedno patro kanceláří a to je vše.

Zakladatelé TransferWise Kristo Käärmann a Taavet Hinrikus jsou spoluzakladatelé firmy Skype. V roce 2014 se k nim přidal výraznou investicí Richard Branson, majitel Virgin Group. Firma vznikla v roce 2011 v Londýně a od té doby roste raketovým tempem.

 

TransferWise lze použít k jakýmkoliv soukromým nebo firemním zahraničním převodům. K používání TransferWise pro firemní účely je třeba přidat ke svému osobnímu účtu tzv. business account (firemní účet).

 

Příklad soukromých plateb

 • platba za ubytování v zahraničí
 • platba za nákupy na EBAY a jiných zahraničních serverech umožňujících platbu bankovním převodem
 • převod peněz při studiu v zahraničí
 • převod peněz při pracovním pobytu v zahraničí
 • koupě nemovitosti v zahraničí
 • apod.

 

Příklad firemních plateb

 • platba zahraničních dodavatelských faktur
 • zasílání mezd zaměstnancům v zahraničí
 • apod.

Při autorizaci budete zpravidla požádáni o nahrání občanského průkazu nebo pasu a v případě firmy i oficiálního registračního  dokumentu (pro s.r.o. stačí Usnesení o zápisu do Obchodního rejstříku, čerstvý výpis či společenská smlouva). Dokumenty zašlete ze své registrované adresy na a do předmětu napište své celé jméno.

Prokázání totožnosti

 • Soukromá osoba – občanka či pas a někdy potvrzení adresy
 • Právnická osoba – registrace společnosti obsahující seznam společníků; občanka či pas a potvrzení adresy společníků s podílem vyšším než 25 %
 • Fyzická osoba (podnikatel) – občanka či pas a potvrzení adresy

Potvrzení adresy

Dokumenty nesmí být starší než 3 měsíce a musí obsahovat samozřejmě stejnou adresu, kterou jste uvedli na stránkách TransferWise.

 • Účet na vaše jméno na plyn, energii či telefon pevnou linku (mobil neplatí)
 • Výpis z účtu
 • Registrace auta
 • Oficiální dopisy z úřadů apod.

TransferWise má v každé zemi podporované měny (většina Evropy včetně ČR) účet v lokální bance (v ČR Raiffeisenbank). V sytému TransferWise uživatel zadá IBAN a SWIFT zahraničního (např. eurového) účtu a částku, kterou chce zaslat. Systém vygeneruje předpis pro domácí platbu, kterou uživatel provede ze svého českého bankovního účtu na český bankovní účet vedený TransferWise. TransferWise pak peníze zašle příjemci v zahraničí. Pro evropské platby SEPA je průměrná délka transakce 3 až 4 dny.

Peníze lze samozřejmě posílat i mezi účty vedenými v různých měnách v rámci jedné země. U nás je prozatím možné posílat z korunového účtu na eurový, jenž je vedený u české banky. Opačně, tedy z eurového na korunový, to v současné době nelze.

Posílat peníze do zahraničí lze dvěma způsoby.

 1. Buď zadáte výchozí částku v domácí měně anebo zadáte cílovou částku. Pokud zadáte výchozí částku, TransferWise vymění sumu na cílovou měnu podle aktuálního kurzu v okamžiku, kdy realizuje převod (2 – 3 pracovní dny po odeslání peněz z vašeho účtu). Proto se finální částka může lišit oproti původnímu výpočtu v závislosti na pohybu kurzu na měnovém trhu. Pokud je kurz výhodnější dostane příjemce více, pokud je kurz horší, dostane méně, než ukazoval původní výpočet.
  amount
 2. Anebo zadáte cílovou částku v cizí měně (to je případ platby zahraničních faktur či platby za zboží, kdy příjemce musí dostat přesnou částku) a zaškrtnete „The recipient needs a specific amount of …“. Jelikož se transakce účtuje podle aktuálního kurzu v okamžiku, kdy TransferWise realizuje převod, vyžaduje TransferWise nad rámec vypočítané sumy dle aktuálního kurzu v okamžiku vašeho převodu ještě tzv. buffer, což je malá rezerva na případný pohyb kurzu. Jakmile se transakce zrealizuje, rezerva se vrací na váš účet. Tento účet zadáváte po vyplnění údajů o platbě.specific-amount

Při zadání částky do formuláře na TransferWise je třeba zaškrtnout pod formulářem “The recipient needs a specific amount of …”

 

specific-amount

 

Jelikož se transakce účtuje podle aktuálního kurzu v okamžiku, kdy TransferWise realizuje převod, vyžaduje TranferWise nad rámec vypočítané sumy dle aktuálního kurzu v okamžiku vašeho převodu ještě tzv. buffer, což je rezerva pro případný pohyb kurzu. Jakmile se transakce zrealizuje, rezerva se vrací na váš účet. Tento účet zadáváte po vyplnění údajů o platbě.

 

Chci poslat 12.000 Kč na anglický účet veden v librách. Pokud chcete poslat přesnou částku v cílové měně, musíte zaškrtnout “The recipient needs a specific amount of …

 1. Vyplnit formulář. Get started.zadani-platby
 2. Zvolit, jestli provést platbu jako soukromník nebo firma. Pokud jako firma, je nutno zaškrtnout Send as business. Continue.poslat-jako-busines
 3. Vyplnit jméno adresáta. Send money to a bank account. Můžete zvolit také možnost zaslání peněz přes email: SEND MONEY VIA EMAIL. V tom případě se pro vás nic nemění, akorát nemusíte vyplnit IBAN a SWIFT. Adresát dostane email s linkem, jakmile budou peníze u TransferWise připraveny a bude vyzván k vyplnění svých bankovních údajů.
 4. Vyplnit IBAN a SWIFT (BIC). Do políčka (reference) napište zprávu, která se objeví adresátovi v jeho bankovním výpisu.IBAN
 5. Nyní se vám ukáže příkaz k úhradě pro domácí platbu ve formě  tabulky viz obrázek (make the following transfer) s rekapitulací transakce včetně čísla REFERENCE. Nyní je  vaše práce s TransferWise u konce. Gratulujeme. Nyní ze své banky např. pomocí internetbankingu zašlete požadovanou částku. Příjemcem je vždy český účet u tuzemské Raiffeisenbank. Nezapomeňte napsat zmíněné číslo REFERENCE do zprávy pro příjemce. Pokud přeci jen zapomenete uvést číslo reference, není to obrovský problém, protože si i tak umí TransferWise spárovat platbu podle vašeho jména a částky.prikaz-k-uhrade
 6. Tím je vše hotovo. Za 2 dny vás TransferWise bude informovat o tom, že peníze přišly na jeho účet. Další den se peníze objeví na účtu vašeho zahraničního adresáta.

Ve třetím kroku procesu budete při zadávání příjemce platby vyzváni k volbě mezi platbou na email a platbou na účet.

email-vs-bank
Obě možnosti se příliš neliší. V prvním případě vyplňujete bankovní údaje vy při zadávání platby. V druhém případě vyplníte pouze emailovou adresu adresáta a adresát obdrží od TransferWise email s linkem na formulář, do kterého vepíše své bankovní údaje konta, na které si bude peníze přát. Volba emailu se hodí k tomu, pokud neznáte účet příjemce a znáte pouze jeho email.

 

Za firmou TransferWise stojí lidi, kteří se podíleli na startu firmy Skype. TransferWise je ověřen britskou FCA (Financial Conduct Authoritiy) a spadá pod přísnou finanční kontrolu britských autorit. V současné době má TransferWise více než 100 000 klientů na celém světě a objem převodů přesahující jednu miliardu liber.

Na nezávislém recenzním serveru TRUSTPILOT si můžete přečíst přes 10.000 recenzí s průměrným hodnocením 5 hvězd z 5.

 

SEPA zahraniční platby trvají 3 až 4 dny. Zpravidla trvá 2 dny, než se peníze připíšou na účet TransferWise v domácí měně a jeden den, než dorazí od TransferWise peníze k adresátovi.

 

TransferWise používá tzv. mid-market rate, což je středový kurz na globálním měnovém trhu. Jinými slovy se jedná o kurz bez jakékoliv marže. Je to také ten kurz, který dostanete, když do googlu napíšete např. EURO to CZK. Zatímco jakákoliv banka používá vysoký tzv. PRODEJ kurz, pokud vám měnu prodává a nízký tzv. NÁKUP kurz, pokud od vás měnu kupuje, čímž realizuje svou (často až 3% vysokou) obchodní marži, používá TransferWise kurz středu. Za každou transakci TransferWise účtuje 0,7 % (0,5% pro staré zákazníky) z převáděné částky s minimální cenou 1 EURO (či ekvivalent v dané měně). Částka v kalkulátoru na TransferWise i v našem srovnávači je uvedena včetně všech poplatků.

Ve skutečnosti to tedy znamená, že oproti bance ušetříte až 2,3% na každé transakci (srovnání zde).

Občas je složité pochopit, že přestože např. mBanka provádí SEPA zahraniční převody bez poplatků, vyjde nakonec převod ve srovnání s TransferWise podstatně dráž kvůli nevýhodnému kurzu, který banka aplikuje při konverzi z výchozí na cílovou měnu převodu. 

Tyto ceny platí pouze pro základní měny, mezi než patří i koruny. Celý ceník je k dispozici na stránkách TransferWise.  .

 

Kolik vás bude stát konkrétní transakce, zjistíte buď na našem kalkulátoru nebo přímo na stránkách TransferWise. Cena zobrazené v kalkulátoru jsou vždy včetně všech poplatků a ukazují částku, která skutečně dorazí na účet příjemce.

Zní to na první pohled paradoxně, ale ve skutečnosti je odpověď jednoduchá. Banka převádí vaše peníze z výchozí na cílovou měnu mnohem nevýhodnějším kurzem než TransferWise. Banka každý den určuje na základě tržního kurzu svůj PRODEJ a NÁKUP kurz, které jsou často až o 3 % vyšší (nižší) než je středový tržní kurz a zahrnují tak v sobě skrytou, relativně vysokou marži banky. TransferWise naopak na samotném kurzu nemá marži žádnou a jediný poplatek je tedy 1 % z převáděné částky (min. 30 Kč).