O-TRANSFERWISE

 

TranferWise je nebankovní poskytovatel zahraničních peněžních převodů. Je postaven na jednoduché myšlence vzájemného vyrovnávání zahraničních toků jednotlivých měn a využívá tzv. peer-to-peer (více zde) metody párování jednotlivých uživatelů finančního systému.

Představte si zjednodušenou situaci. Máme dvě země, Českou republiku a Francii. V každé zemi jsou dva lidé, v Česku Jan a Petr, ve Francii Jean a Pierre. Jan musí Jeanovi zaplatit 100 euro ze svého českého účtu v korunách a zároveň shodou okolností musí zaplatit Pierre Petrovi 100 euro na jeho český účet. Zakladatele TransferWise napadlo, že by bylo nejlepší, kdyby se obešla složitá směna měn a zabijácké kurzy bank a Pierre zaplatil v rámci Francie rovnou Jeanovi a Jan v České republice Petrovi. Aby to všechno krásně fungovalo, musí se systému zúčastnit dostatečné množství lidí, kteří z většiny zase pokryjí zahraniční převody tuzemskými převody v opačném směru. Naštěstí TransferWise už celosvětově natolik „vyrostl“, že se o tento fakt vůbec nemusíte starat. TransferWise proto dnes může nabízet nejvýhodnější podmínky nejen díky této chytré, sociální a veskrze jednoduché myšlence, ale i díky své maximální efektivitě, kdy na rozdíl od klasických bank má TranferWise jedno patro kanceláří a to je vše.

Zakladatelé TransferWise Kristo Käärmann a Taavet Hinrikus jsou spoluzakladatelé firmy Skype. V roce 2014 se k nim přidal výraznou investicí Richard Branson, majitel Virgin Group. Firma vznikla v roce 2011 v Londýně a od té doby roste raketovým tempem.