Vlastně bych se tímto příběhem neměl moc chlubit, protože ukazuje, kolik peněz jsme ve firmě v minulosti vlastní vinou ztratili neefektivním způsobem placení zahraničních faktur. Ale spíš než jako vychloubání berte tento příběh jako varování.

 

Naše firma kromě svých jiných aktivit nakupuje a dováží zboží ze Španělska. Ročně zasíláme na platbu zahraničních faktur cca. 80.000 Euro a dlouhá léta jsme eurové španělské faktury platili prostě bankovním převodem z našeho v Kč vedeného účtu. Snažíme se ve firmě opravdu hlídat a snižovat veškeré možné náklady a brzy jsme začali tlačit na našeho zástupce v bance, aby nám snížil fixní poplatek za Euro platbu, který v té době činil neuvěřitelných 195 Kč. Naštěstí jsme se domluvili na snížení poplatku téměr na nulu a považovali tím celou věc za vyřízenou.
Pak jsem se ale náhodou ocitl na Transfertipu a zkusil zadat naší průměrnou platbu do srovnávače. Upřímně řečeno jsem si od toho moc nesliboval, protože jsem věděl, že zasíláme peníze zdarma, a tím pádem už nic lepšího nemůžeme vymyslet. Když se objevilo srovnání, trochu jsem se zarazil, protože nejvýhodnější varianta vycházela téměř o 2,5% lépe než moje banka, tzn. že jsem pokud by to byla pravda ztrácel bych na každém převodu 2,5%, což by za rok na našich zahraničních platbách činilo 2.000 Euro, za pět let pak 10.000 Euro, což už by nám stačilo na základní firemní vůz. Začal jsem se tedy o celou věc zajímat a zjistil jsem, že přestože naše banka provádí převod zdarma, používá k převodu měn pro nás velice nevýhodný kurz, tzv. kurz PRODEJ, který je cca. o 3% nad tzv. středových kurzem, kterému se blíží nebankovní poskytovatelé zahraničních převodů. Udělal jsem tedy důkladné srovnání všech typů našich plateb a vyhodnotil jako nejvýhodnější společnost TransferWise. Od té doby uběhlo půl roku a my jsme na platbách ušetřili více jak 30 000 Kč. Považuju proto nástroj TransferTip za na českém trhu opravdu revoluční nástroj, který má navíc tu výhodu, že je zdarma.